0 216 612 25 26 - 0 542 838 68 56

E-Sınav Nedir?

E-Sınav Nedir ve Nasıl Uygulanır?
Bu Açıklamamızda sürücü adaylarına ehliyet sınavlarında uygulanan e-sınav nedir, e-sınav (elektronik sınav) hangi şehirlerde yapılıyor? Gibi sorularınıza yanıt vereceğiz. 
Ehliyet sınavlarında uygulanmaya başlayan e-sınav sistemi 18 ilimizde yapılmaya başlanmış yeni bir sınav sistemidir.
Elektronik ehliyet sınavları hangi tarihlerde ve ne zaman yapılır?
Sürücü adayları elektronik sınava girebilmeleri için  öncelikle randevu almalıdır. Düzenli olarak 2 ayda bir yapılan merkezi sınavlar gibi beklemeden bu sınavlara girilebilir. Elektronik ehliyet sınavı için randevu alınmalıdır.
Acaba Hangi Sınıf Sürücü Belgeleri için E-sınav yapılmaktadır?
M, A1, A2, A, B1, B, C1, C,D1, D ve F sınıfları yani tüm ehliyet sınıfları için e-sınav yapılmaktadır.
Elektronik ehliyet sınavına başvurmanın şartı nedir?
Sürücü kursundaki alacağınız olan teorik eğitimlerinizi bitirdiyseniz e-sınava başvurabilirsiniz.
E-Sınava girdim tekrar normal yazılı ehliyet sınavına girebilir miyim? Elektronik sınava giriş hakkı kaçtır?
e-sınav randevusu başvurusu onaylanan sürücü adayı sınava girer ve başarısız olursa adayın 4 sınav hakkı vardır. Bu 4 hakkı doldurmadan merkezi yapılan sınavlara giremezler. Girebilmeleri için ya bu 4 hakkı bitmeli veya sürücü kursuna kayıt sildirip yeni dosya açtırmaları gerekir.
Elektronik Sınav randevu tarihini değiştirebilir miyim?
E-sınav tarihinden en az 3 gün önce randevunuzun tarihini değiştirebilirsiniz. E-sınav randevusu alıp sınava girmezseniz bir (1) hakkınız yanmış olur. Eğer e-sınav gününe ait bir doktor raporunuz varsa sadece 1 defaya mahsus hakkınız yanmadan tekrar sınava girebilirsiniz.
E-sınavı geçemezsem ne olacak?
Aday eğer e-sınavdan geçemezse en erken on beş (15) gün sonra yeni bir e-sınava girebilir. Bunun için yeni bir randevu almak gerekir. Bir sürücü adayı girdiği son e-sınavdan itibaren 30 gün içinde e-sınava girmek zorundadır. Eğer 1 ay içinde yeni e-sınava girmezse bir hakkı yanmış olur.
Elektronik sınav için giriş kartı var mı?
E-ehliyet sınavı için giriş belgesini kayıtlı olduğunuz sürücü kursundan alacaksınız. E-sınava gelirken;
Elektronik cihaz vs. getirilmez.
Nüfus cüzdanı üzerinde olsun. Sınavdan en az 30-40 dakika önce sınavın yapılacağı sınav merkezinde olun.
E-Sınava geç kalırsam sınava alınır mıyım?
E-sınava geç kaldığınızda eğer sizden önce bir sürücü adayı sınavdan çıkmış ise sınava giremezsiniz yok eğer çıkmayan aday varsa sınava girersiniz ancak size ekstra bir zaman verilmez.
E-Sınav Ehliyet Sonucumu Nasıl Öğrenirim?
Sınav bitiminden yaklaşık 1 saat içinde e-sınav sonucunuzu alabilirsiniz.
E- Ehliyet sınavı giriş ücreti kaç liradır?
Sınav ücreti olan 70 TL elektronik sınav içinde geçerlidir ve sınav ücretleri yine bankalar aracılığıyla ödenir.
E-Sınavda hangi tip sorular vardır? E-sınav süresi kaç dakikadır? E-sınavdan geçmek için kaç soru yapmam lazım?
Ehliyet E-sınavında
·  12 İlk yardım
·  23 Trafik
·  9 Motor
·  6 Trafik adabı sorusu vardır.
E-sınavın süresi 45 dakikadır.
Sınavdan geçmeniz için 50 sorudan en az 35 soruyu yapmanız ve dolayısıyla 70 puan almanız gerekmektedir.
E-sınavdan geçince ne zaman direksiyon sınavına girerim?
Direksiyon dersleriniz bittiyse direksiyon sınavı yaklaşık 15-20 gün içerisinde olur. 

E-Sınavın sağladığı Avantajlar;
Daha Kısa Sürede Ehliyet
Merkezi Sınavlar Her 2-3 ayda yapılmakta olup başarısız olunduğunda tekrar 2 -3 ay beklemek gerekir. Oysa E-sınav ile 15 günde bir sınava girme hakkı kazanırsınız. Ehliyeti 1 Ay içinde alma ihtimaliniz olur.
Daha Anlaşılır Sorular
E-Sınav ile daha net ve anlaşılır sorular çözersiniz. Optik okuyucu okumadı geçerli saymadı gibi tereddüt olmaz. Yanlış yaptığınız soruya geri dönerek doğru cevabını verebilirsiniz.  Kalem silgi taşımanıza gerek kalmaz.
Anında Sonuç
Merkezi Sınav sonuçlarınız 10 ile 15 gün içerisinde açıklanır. E-Sınav sonucunuzu  ise sınav bitiminde hemen alırsınız. Sınav sonucunuz başarılı ise en yakın direksiyon sınavına girer ve ehliyetinizi kısa sürede alırsınız.

HABER

ANKARA - YASEMİN KALYONCUOĞLU 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), tüm motorlu taşıt sürücü kursu ile açık ortaokul ve açık lise sınavlarını 81 ilde elektronik sınav (e-sınav) merkezlerinde yaparak, bu alanda dijital devrimi başlatacak.

AA muhabirinin MEB yetkililerinden aldığı bilgiye göre, bakanlık, sınavlar için dijital devrime hazırlanıyor.

Gelecek yıldan itibaren tüm motorlu taşıt sürücü kursu sınavları ile açık ortaokul ve lise sınavları, 81 ilde 124 e-sınav merkezinde yapılacak. Kalkınma Bakanlığı da e-sınav uygulamasının yaygınlaştırılmasına katkı verecek.

MEB Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce motorlu taşıt sürücü kursu e-sınavı, halen 29 il merkezinde 32 salonda yapılıyor. Bu kapsamda Türkiye genelinde 92 merkez daha açılacak.

İlk etapta il merkezlerinde kurulacak e-sınav salonlarının, ilerleyen dönemde nüfusun yoğun olduğu büyük ilçelerde de açılması planlanıyor. Bu merkezler, yüksek teknoloji ve akıllı cihazlarla donatılarak, her biri bin kişinin aynı anda sınava gireceği şekilde tasarlanacak.

Engelliye özel tasarım

Bakanlığın ilk kapsamlı elektronik sınav merkezi, Ankara'nın Çiğdem Mahallesi'nde kurulacak. Bin kişi kapasiteli merkez, önemli bir boşluğu dolduracak.

Sınav merkezlerindeki masa, sandalye ve bilgisayarlar, engellilerin erişimi ve konforu düşünülerek tasarlanıyor. e-sınavlarda, işitme engelli vatandaşlar için görsel, video, animasyon ve işaret diliyle sorular yer alacak.

Yapılan dijital yenilikle vatandaşların istedikleri zaman diliminde işlerini aksatmadan sınava girebilmelerine imkan sağlanacak.

Hatalar en aza inecek

Adaylar, e-sınav uygulaması sayesinde randevu sistemiyle en yakın tarihte sınava girebilecek. Sınav bitiminde sonuçlar hemen öğrenilebilecek.

Kullanıcı dostu bilgisayar ara yüzüyle adaylar, cevap kağıdında yanlış işaretleme, işaretlemeyi unutma gibi hatalardan kurtulacak.

Yeni uygulama, soru ve cevap kağıdı baskısı, işçilik, tasnif, nakliye gibi maliyetlerin düşmesini de sağlayacak.

 

 "YAYALARA ÖNCELİK TANIYALIM"